Sigorta Hukuku

Case Study Caption

Sigorta Hukuku Nedir?

Bu sistem; benzer sorunlar dahilinde büyük zararlara maruz kalabileceğini düşünen kişilerin, sorun meydana geldiği takdirde ekonomik zararlarının karşılanabilmesi adına bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için önceden ödeme yapmaları ve kendilerini güvece altına almaları şeklinde tanımlanabilir. Yani Sigorta Hukuku’ nun kapsamı bu şekildedir. Tanımdan yola çıkarak sigorta hukuku davaları nelerdir? Trafik sigortası nedir şeklinde sorular oluşmakta ve insanlar bu konular hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istemektedir. Bu sistem sayesinde, yukarıda bahsedilen tehlikelerin gerçekleşmesi dahilinde zarar uğrayan kişilerin, zararlarını karşılayabilecekleri ve benzer rizikolara maruz kalan kişilerin de katkıda bulunduğu ( ödeme yaptığı ) bir birikim oluşturulur. Kazanın ya da malum durumların gerçekleşmesi sonucunda, zarara maruz kalan kişinin sigorta şirketine müracaatı ve taleplerinin yerine getirilmesi gibi konularda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sorunlar arasında en çok hasar tespiti ve zararın büyüklüğünün belirlenmesi gibi konularda anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktadır.

Sigorta Hukuku Davaları Nelerdir?

Sigorta Hukuku davaları nelerdir? Trafik sigortası nedir? sorularının yanıtlarını merak edenler için ilk olarak sigorta hukuku davalarını açıklayalım ve neler olduklarını listeleyelim. Sigorta hukuku davaları içerinde ilk olarak zarar sigortaları yer alır. Zarar sigortaları de kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılır. Bunlardan ilki ‘ sorumluluk sigortası’ dır. Bunların bir kısmı genel olarak zorunlu sigortaları karşılar. Çünkü kazada meydana gelen zarar her ne kadar kişinin zararı gibi görünse de, sigortalayan kişinin de zararının korunması elzemdir. Bu yüzden sorumluluk sigortası genel anlamda 3. Kişilerin mal varlığını korumaya yöneliktir. Bu davanın kapsadığı sigorta çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası)
  • Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası (KASKO)
  • Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
  • Mesleki Sorumluluk Sigortası
  • İşveren Sorumluluk Sigortası
  • Ürün Sorumluluk Sigortası

İletişim

Avukatlık hizmetimiz ile ilgili ücret teklifi almak istiyorsanız ilgili konunuzu detayları ile bize belirterek avukatlık ücreti teklifi talep edebilirsiniz.

+90 312 417 70 00

info@mizanhd.com